środa, 8 lutego 2017

Sanatorium a turnus rehabilitacyjny

 Na początku wogóle nie mogłam się w temacie połapać:( 

Utożsamiałam jedno z drugim i nie mogłam odnaleźć się w wyszukiwarkach internetowych co do wyboru miejsca i ośrodka. 

Różnica jest dośc prosta, jak się okazało. Sanatorium jest świadczeniem finansowanym przez NFZ a turnus rehabilitacyjny dofinansowywanym przez PFRON. Do obu wyjazdów można poprosic o dofinansowanie jeszcze z PCPR...I jeszcze jednak istotna różnica: czas. Sanatorium to 21 dnia a turnus 14.

Już rozszerzam temat:) 

SANATORIUM 
Pobieramy z Internetu wzór zaświadczenia lekarskiego i z tym (częściowo przez nas wypełnionym) udajemy się do naszego rodzinnego pediatry. Po jego wpisach dotyczących dziecka składamy (osobiście czy poczta to bez znaczenia) odpowiedni wniosek w oddziale NFZ, a następnie czekamy na przydzielenie leczenia sanatoryjnego. Czas oczekiwania nie jest mi znany bowiem robię to po raz pierwszy w tym roku (dziecko musiało mieć skończone 3 lata) ale z informacji od znajomych i krewnych królika wiem, że w przypadku dzieci nie jest to jakiś koszmar (minimum jednak 3 miesiące). 

Niestety nie mamy wpływu na to jakie miejsce i w jakim terminie przyznają nam sanatorium. Mamy jednak nadzieję, że będą trzymać się sugestii pediatry i pokierują nas w odpowiednie miejsce (kardiologiczne i endokrynologiczne). Koszt pobytu Małej Zi będzie pokrywał fundusz więc opłatę za pobyt będę ponosiła ja, jako opiekun. Nadal nie będą to jednak koszty tak wysokie jak przy wyjeździe prywatnym(podobno mam się zamknąc w kwocie do 80 zł za dzień pobytu). Ponieważ opiekun może jeździć z dzieckiem do 6 roku życia zamierzam składać wnioski co roku. Niestety przeciwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego może być upośledzenie umysłowe (w tym ZD) w stopniu już umiarkowanym. Nie wiem więc jakie będę możliwości na przyszłośc. 

Na stronie lokalnego NFZ (podaję ją poniżej) znalazłam wykaz sanatoriów .. 28 miejsc. Szału nie ma, jak to się zwykło mawiac. Teraz siedzę i "ryję" w necie informacje na ich temat. Nad morzem jest kilka miejsc ale najlepiej wyglądają: Susmed w Dąbkach, Dukat też w Dąbkach, nie nad morzem to  Krasnobród, Rymanów Zdrój.

Więcej informacji i bardziej szczegółowo możecie znaleźć TUTAJ.


WAŻNE: po operacji serca nikt z lekarzy nie wpadł na pomysł aby poinformowac mnie o skorzystaniu z wyjazdu do sanantorium MIMO, że osoby dorosłe po operacji wady kardiologicznej takie sanatorium "dostają" od ręki. Proszę nie zapomnijcie się upomniec!


TURNUS REHABILITACYJNY 
 Z turnusu rehabilitacyjnego mogą skorzystać tylko osoby z niepełnosprawnością, tj. takie, które posiadają ważne jedno z niżej wymienionych orzeczeń:
  • o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (znacznego, umiarkowanego, lekkiego),
  • o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów,
  • o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16. roku życia,
  • o grupie inwalidzkiej.
 Mała Zi była już na dwóch turnusach. Stacjonarnym w Amicusie i wyjazdowym z Bardziej Kochanymi w Rowach. Oba były finansowane z 1%. Pierwszy skupiał się na intensywnej terapii drugi podążał w kierunku integracji i wypoczynku. Moim celem-marzeniem jest wyjazd do którejś z Zabajek o których to słyszałam same "ochy-i-achy". Na razie jest to poza naszymi możliwościami finansowymi. Przyjaciółka Zojki, Viki jedzie w tym roku do Polaniki, bardzo jestem ciekawa ich opinii.  Może w przyszłym roku my też skorzystamy z tej oferty. Wygląda profesjonalnie. Dużo, nawet powiedziałabym, że za dużo, różnych informacji jest na tematy turnusów na Zakątku 21. Trzeba przewertowac kilkadziesiąt postów aby wyrobic sobie jakąś opinię. Ale jak mus to mus. Dla mnie interesujące wydają się jeszcze: Dąbki a także ośrodki Caritasu Rusinowice i Jadowniki,

W przypadku turnusów płacimy z własnej kieszeni, z 1% lub mamy dofinansowanie z PFRON. Wniosek o dofinansowanie do udziału w turnusie rehabilitacyjnym składamy w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek najlepiej złożyć na początku roku a PCPR ma 30 dni od daty złożenia wniosku na udzielenie zgody bądź odrzucenie.

 W PCPR dowiecie się wszystkiego co do dokumentacji do złożenia, kryteriów dochodowych, formalności, wysokości dofinansowania, warunków uczestnictwa opiekuna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz