wtorek, 12 czerwca 2018

Komu pomnik? Komu?

Spacer z dziewczynkami po mieście to materiał do antropologicznych przemyśleń za każdym razem. Dziś na tapecie ... pomniki. 
"A dlaczego koń stoi tyłem do domu?" - to na Krakowskim
"A dlaczego ten pan siedzi a ja nie mogę na niego usiąśc" ..hm...
 "A czemu nie ma pomników mamy?" cóż...
"A ta Nike to czyja mama?" Nike...Doskonałość formy, matka walcząca o dzieci w walce nie możliwej do wygrania ale popartej bezgraniczną miłością. 
"A gdzie pomnik hauhau?"  A pomnik wiernego psa z Łazienek, o proszę jest!  W Japonii mają Hachikō  ale i u nas jest "imienny" pomnik psa - DżokaWidzicie?

Mało jest pomników, które lubię. Dobrze się czuję z królem Sobieskim przy Agrykoli. Dlaczego? Bo jest świetnie wkomponowany w przestrzeń. 

Polskie pomniki to jeden wielki martyrologiczny  galimatias. Mało estetyki dużo żalów i tej mickiewiczowskiej „polski … narodów”. Możemy z nich się śmiać, lekceważyć... ale to one po nas zostaną. Gazety i książki są tak ulotne... łatwo palne jak i obrazy a pomniki... najwyżej możemy je usunąć lub zniszczyć. Nie obędzie się bez szumu medialnego. Patrzcie na Dzierżyńskiego, Gomułkę, Kasprzaka. Muzeum w Kozłówce pęka w szwach od leninomani. 

 Pomnik wg definicji to „dzieło rzeźbiarskie lub rzeźbiarsko-architektoniczne, którego podstawowym zadaniem jest upamiętniać osobę lub wydarzenie”. Oczywistością jest, że ta forma „pamięci” mówi w znacznej mierze nie o osobie lub wydarzeniu ale o społeczeństwie, które dany pomnik stawia lub na jego powstanie naciska.

 
Dlaczego nie ma pomników Mężczyzny ze Złotym Ramieniem? Jestem pewna, że znajdzie się jego lokalny odpowiednik.  Albo zwierząt laboratoryjnych, dzięki którym współczesna cywilizacja żyje mając leki na tyle chorób? Dlaczego nie ma pomników niepełnosprawnych, zwykłych i szarych? Tych co poświęcają się dla innych bez koncepcji pomnikowego ujęcia poświęcenia o TUTAJ. Ludności cywilnej Warszawy? Alleppo (akurat czytamy z Panną O książkę TUTAJ, stąd to miasto)?

Wg  Sigfrieda Giediona,„pomnik to słup graniczny w którym ludzie wyrażają symbole swoich ideałow, swoich, celów, swego postępowania – spadek dla pokoleń, łącznik czasów”. 

To chyba wszystko wyjaśnia, nieprawdaż?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz