Ośrodki Rehabilitacji Dziennej to placówki przeznaczone dla pacjentów (w naszym wypadku dzieci) skierowanych na niezbędną rehabilitację w różnych aspektach (ruchowe, narządu mowy ect). Skierowanie może spokojnie wystawic lekarz pediatra, bowiem w placówce i tak nasza pocieszka będzie zbadana przez lekarza rehabilitanta lub/i neurologa. Przynajmniej w teorii. Ten lekarz zaleca intensywnośc zajęc i ich rodzaj, kierując się potrzebami naszego dziecka i ... (życie...) możliwościami ośrodka.
Mała Zi była w dwóch ośrodkach a aktualnie czekamy na przyjęcie do trzeciego. Pierwszy zmieniliśmy z uwagi na przeprowadzkę, drugi nie miał dla nas pasujących godzin. Znów nie będę "pastwiła się" nad poszczególnymi bo standardowo wszystko (w tym moja ocena) zależy od terapeuty. Lepiej jednak gdy dziecko ma stałych terapeutów bo przy pół godzinnych sesjach trudno wprowadzac każdorazowo rehabilitanta a oni też nie mają czasu na to pomiędzy wizytami. Stąd też moje wątpliwości co do Balkonowej. Rehabilitant ruchowy genialny, ale logopeda i psycholog co zajęcia to inny. W sumie było ich 7 różnych. 3 logopedki i 4 psycholożki mieliśmy w pół roku. Sam ośrodek oceniam dośc wysoko w zakresie przystosowania do potrzeb dziecka. Na Krasińskiego świetny zespół: logopedka, fizykoterapeutka i rehabilitantka. Z żalem nieutulonym do dziś musiałyśmy zrezygnowac bo dostępne godziny całkowicie rozbiły by nam dzień a musiałyśmy uwzględnic przedszkole. Aktualnie wybieramy się na wizytę do lekarza na Szajnochy. Zabiegi dopiero za 3-4 miesiące. Zobaczymy i opiszemy:)
Na co zwracałam uwagę:
- aby lekarze prowadzący zajęcia mieli wiedzę co robi Mała Zi na innych rehabilitacjach: wczesnym wspomaganiu rozwoju, metodzie krakowskiej, u klasycznej logopedki i na hipoterapii,
- aby zaproponowane zajęcia pokrywały się z realnymi potrzebami bo potrzeby wiadomo zmieniają się więc i rehabilitacje trzeba do nich dopasowac, prosty przykład zmniejszenia godzin fizykoterapii i rehabilitacji ruchowej na rzecz zajęc integracji sensorycznej, wprowadzenia elementów muzykoterapii i logopedii,
Celowo nie wspominam o elastyczności co do terminów bo to marzenie ściętej głowy. Ośrodki są "oblężone", dostanie się do nich to przede wszystkim czekanie i akceptowanie wszystkiego co mogą zaproponowac. Cóż, taka rzeczywistośc. Tego nie zmienimy "na już" a więc się z tym godzimy. Akceptujemy albo szukamy dalej albo/i narzekamy.
Musiałam bardzo uważac aby nie pokrywały się zajęcia refundowane z NFZ w tych samych dniach z różnych ośrodków bo to jest prawnie niedopuszczalne i skutkuje...fakturą do opłacenia:( Mało przyjemne dostac taką za jakiś czas...
Mam zamiar odwiedzic ORD na Broniewskiego link TUTAJ i dowiedziec się o ich ofertę. Widnieją w spisach placówek prowadzących rehabilitacje w tej "koncepcji" ale na stronie nic o tym nie piszą.
Ośrodki Rehabilitacji Dziennej:
- ORD przy Instytucie Matki i Dziecka - TUTAJ
- ORD ul. Zygmunta Krasińskiego 41a, tel. 22 835 60 20
- ORD przy Mazowieckim Centrum Rehabilitacji Stocer - TUTAJ- ORD ul. Szajnochy 8 - tel 22 832 22 59
- ORD ul.Balkonowa 4, tel. 22 74 40 053
- ORD dla dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego - TUTAJ
- ORD przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci "helenów" - TUTAJ
- ORD dla dzieci z Zaburzeniami Wieku Rozwojowego - Radzymińska - TUTAJ
- ORD w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci - TUTAJ
- ORD w Szpitalu na Karowej - TUTAJ
- ORD w Szpitalu na Niekłańskiej - TUTAJ
- ORD w Centrum Medyczne Józefów - TUTAJ
- ORD Krasnal - TUTAJ
- ORD Praga Południe, ul. Chrzanowskiego 8, tel. 22 810 79 22
ORD prowadzą też wg. informatorów również placówki prywatne wtedy warto sprawdzic w Internecie jakie mają dofinansowanie z NFZ albo ich o to spytac no i na jak długo mają kontrakt:)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz