Dostając tak pięknie opakowaną wadę genetyczną z dodatkowym chromosomem nauczyłam się jak najwcześniej rozróżniac fakt, że zespół Downa nie jest chorobą jednak pociąga za sobą możliwe problemy zdrowotne w wielu obszarach. Mając rękę na pulsie a wzrok na forach internetowych , gdzie inne mamy dzieci z ZD polecały "co i gdzie" , odwiedziłam mnogośc gabinetów lekarskich i ośrodków badań, punktów porań i weryfikacji. Nauczyłam się wtedy rozróżniac lekarzy z którymi mogę rozmawiac o mojej córce od takich z którymi nie ma o czym rozmawiac. Najczęściej zdaniem - kluczem było stwierdzenie "czego się Pani spodziewa, przecież ma zespół Downa więc : będzie źle widziała / będzie źle słyszała/ będzie otyła / będzie miała problemy z chodzeniem... "(wstaw dowolne). Po tym zdaniu starałam się zminimalizowac czas spędzony w danym gabinecie i zająć się poszukiwaniem innego specjalisty do którego możemy się zapisac.
Lekarz to jak fryzjer. Zmieniaj aż będziesz się dobrze "czuła" / "czuł" w jego towarzystwie. Zmieniaj aż do skutku. Niestety ma
specjalistów od "prowadzenia" dzieci z zespołem Downa. Prosta sprawa jak z rutynowymi badaniami w kwestii niedoczynności tarczycy. Nie można ich lekceważyc bo szybka diagnoza i prawidłowe prowadzenie dziecka zapobiega
opóźnieniom w rozwoju psycho-fizycznym. A jednak zdarzają się lekarze zaskoczeni, że się takich badań oczekuje częściej niż raz w roku...
Zestawienie "podstawowych" badań i kontroli lekarskich, które powinniśmy zrobić naszym dzieciakom:
PO URODZENIU:
- echokardiografia aby zweryfikowac stan serca,
- USG jamy brzusznej aby wykluczyc wady przewodu pokarmowego,
- USG głowy przez ciemiączkowe aby wykluczyc problemy neurologiczne,
- USG stawów biodrowych bez tego nici z wczesnej rehabilitacji,
- hormonalne badanie krwi: FT3, FT4 i TSH aby uniknąc niedoczynności tarczycy,
- neurolog,
- okulista,
- kardiolog,
- audiolog,
- endokrynolog,
- ortopeda,
- laryngolog,
- neurologopeda,
- logopeda,
- stomatolog,
- ortodonta,
- alergolog,
- w przypadku wątpliwości co do układu pokarmowego prosic pediatrę o skierowania,
Gdzie chodzimy:
- pediatra: w Legionowie Mała Zi była pod opieką genialnej doktor Iwony Górskiej, aktualnie mamy staranną doktor Kołaczkiewicz (Łomianki). Nigdy nie odmówiła mi skierowań ani nie zlekceważyła problemu z którym przychodziłyśmy.
- neurolog: szukamy niestety nowego.
- okulista: po wpadce z Dziekanowem jeździmy do Doktor Piórkowskiej na Bródno.
- audiolog, laryngolog: Doktor Sowa w Medincusie.
- endokrynolog: po wpadce z Dziekanowem czekamy na przyjęcie do Polikliniki. To już w marcu:)!
- ortopeda: Zawiodły mnie ostatnio Carolina Center i szpital na Niekłańskiej z przyporządkowanymi nam lekarzami. Albo poproszę o zmianę specjalistów albo będę szukac dalej:(
- neurologopeda: poszukiwania w toku.
- logopeda: pani Dorota z Mokotowskiej, Amicus, pani Kasia z Łomianek.
- stomatolog: opieka na Miodowej w placówce studenckiej:)
- ortodonta: Doktor Młynarska na Nowogrodzkiej.
- alergolog: poszukiwania w toku.
- kardiolog: Poliklinika - będziemy tam w maju po raz pierwszy od jej powstania wcześniej byłyśmy pod opieką Litewskiej.
Jak widac duży mamy "ruch" w temacie:) przetasowania niby w TVP:)
Jeśli chodzi o neurologa, to my np. chodzimy do Przychodni w Legionowie na ul. Sowińskiego. Jestem zadowolona, Pan Doktor najpierw dopytuje o historię choroby, o wykonane badania, potem bada dziecko (nawet wodzenie wzrokiem), ciągle obserwując dziecko zadaje mamie szereg pytań. Na koniec mówi co stwierdził. Poza tym ma bdb kontakt z dzieckiem, rozmawia z nim.
OdpowiedzUsuńSPRÓBUJ
SPRÓBUJ w sensie idź na wizytę z Zi...zobacz...oceń...napisz jak poszło.
UsuńStomatologia
OdpowiedzUsuńDzieci z niepełnosprawnością mają prawo do dodatkowych świadczeń lekarza dentysty i dodatkowych materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia.
Dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością do ukończenia 16. roku życia oraz dzieciom i młodzieży niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym w wieku 16-18 lat, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługują kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień, znieczulenie ogólne przy wykonywaniu świadczeń gwarantowanych, z wyłączeniem procedury wizyty niepowiązanej z innymi świadczeniami gwarantowanymi (pierwszej wizyty dzieci do ukończenia 6. roku życia).
Osobom z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym, które ukończyły 18. rok życia, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługują znieczulenie ogólne oraz kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień.