Jak wybrac najlepszą fundację lub stowarzyszenie na zbieranie 1% dla mojego dziecka? To pytanie zadaje sobie chyba każdy rodzic, który postanawia ów 1% zbierac. Patrząc na moje doświadczenia proponowałabym abyście odpowiedzieli sobie na cztery poniższe pytania:
- Czy chcę zbierac tylko fundusze na leczenie i rehabilitacje?
- Czy interesuje mnie "wartośc dodana" w postaci możliwości porad psychologa, specjalistów, kursów, szkoleń, zajęc dla dzieci?
- Czy dana fundacja bądź stowarzyszenie ma pod opieką dzieci o podobnym schorzeniu, wadzie jak moje?
- Czy dana fundacja bądź stowarzyszenie organizuje rehabilitacje, turnusy, szkolenia, spotkania, konferencje tematyczne pasujące do sytuacji mojego dziecka?
Wbrew pozorom pytanie czwarte to tak naprawdę istotna kwestia. Ale nie tylko w prostym rozumieniu....Jeśli fundacja lub stowarzyszenie ma pod opieką dzieci np. 3 letnie ale po ich działalności bieżącej widac, że w obszarze ich zainteresowań są raczej nastolatkowie bądź niepełnosprawni wchodzący w dorosłośc to lepiej poszukac innej. Dlaczego?
Moje doświadczenie "mówi", że problemy na które natykali się założyciele / działacze, gdy ich dzieci były w wieku mojego, czyli dekadę lub dwie temu, zostały rozwiązane bądź sytuacja społeczna, ekonomiczna, prawna ect zmieniła się na tyle, że ich doświadczenie nie będzie dla nas istotnie pomocne. Nie twierdzę, że nie warto zapoznac się z ich zdaniem lecz nie można go traktowac jako wyznacznika dla naszego przypadku a co za tym idzie dla naszego życia. Proste odniesienie. Gdy miałam 20 lat komputery były rzadkością. W pierwszej pracy pisałam na maszynie a korespondencję wysyłałam faksem. Było to dwie dekady z "hakiem" temu... Dziś osoba na tym stanowisku co ja wtedy (sekretarka) ma zupełnie inne "problemy" do rozwiązania w bieżącej pracy. Uważam, że podobnie jest w innych sferach życia.
Odpowiedź na pytanie trzecie ma dla mnie znaczenie, gdyż doświadczenie w danej wadzie czy schorzeniu skutkuje posiadaniem namiarów na specjalistów, rehabilitantów i opinii na tematy co do rodzajów terapii aktualnie stosowanych np. suplementów. Nadal to są opinie jednak bliższe doświadczeniu niż to co powiedzą nam lekarze pediatrzy albo co wyczytamy w Internecie (tu mnóstwo krypto-reklamy).
W przypadku "wartości dodanej" o której mowa w drugim pytaniu to bardzo fajna sprawa. Przyda się możliwośc pójścia na grupę wsparcia lub rozmowa z psychologiem, gdy skrzydełka wam z lekka zaczynają opadac. Zajęcia dla dzieci? Szkolenia? Kursy? Organizacja musi byc prężna aby pozyskiwac na nie pieniądze. A prężna fundacja w takich wypadkach to strzał w "10". Będziesz mogła/mógł liczyc na wsparcie i realną pomoc również w rozwiązywaniu "administracyjnych" problemów. Częśc organizacji pomaga w przygotowaniu apeli, zbiórek dają niezbędne "know-how". A wiedziec JAK to już 1/3 sukcesu:).
Jeśli nie interesuje Cię nic z powyższych bo chcesz zbierac tylko fundusze na leczenie i rehabilitacje - czyli pytanie pierwsze - to pamiętaj o najważniejszym przejrzystości przepływu pieniędzy od darczyńcy do Twojego dziecka. Dokładnie na jego subkonto. Nie ma nic gorszego niż brak transparentności w takich wypadkach. Poza tym warto zwrócic uwagę czy masz limit czasowy na wykorzystanie środków oraz jak długo ważne są faktury i rachunki, które zbierasz (organizacja może miec zapis, że masz się z nich rozliczyc w ciągu 2 mcy od daty wystawienia). Szeroki zakres refundacji kosztów to też istotny element decydujący o wyborze organizacji. Dobrze, gdy fundacja / stowarzyszenie nie pobiera dodatkowych opłat z wpłat dla Twojego dziecka na cele statutowe czyli jak to się mówi konto jest "bezpłatne". Idealnie gdy czas zwrotu czyli refundacji jest jak najkrótszy.
Ach...i na koniec. Bosko gdy organizacja na którą się zdecydujecie znajduje się w Waszej miejscowości:)
Adresy stowarzyszeń są na stronie np. Zakątka 21, gdzie często zaglądam.
Link do listy stowarzyszeń w Polsce jest TUTAJ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz